Nowa grupa cudzoziemców, którzy mogą uzyskać wizę Poland Business Harbor

„Poland. Business Harbor” to program, który do tej pory był skierowany do obywateli wybranych państw (głównie naszych sąsiadów zza wschodniej granicy), którzy chcieli przyjechać do Polski w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Jego uczestnikami byli przedsiębiorcy, programiści oraz twórcy startupów. Obcokrajowcy mogli się do nas przeprowadzić i rozpocząć pracę.

Wiza „Poland.Business Harbor” – jakie uprawnienia?

Cudzoziemcy, którzy otrzymali wizę „Poland. Business Harbor” mogą:

  • legalnie pracować bez dodatkowych zezwoleń,
  • założyć jednoosobową działalność gospodarczą na identycznych zasadach jak Polacy,
  • przyjechać do naszego kraju razem z rodziną,
  • zamieszkać na terytorium RP bez dodatkowego zezwolenia na pobyt.

Załatwienie niezbędnych formalności jest proste i zajmuje mało czasu.

Wiza „Poland.Business Harbor” – nowa grupa cudzoziemców objętych programem i inne zmiany od 2022 roku

Do tego roku z PBH korzystali obywatele Rosji, Ukrainy, Armenii, a także Mołdawii, Gruzji oraz Białorusi. Od 12 stycznia 2022 r. ze specjalnych uprawnień mogą korzystać również osoby z obywatelstwem Azerbejdżanu. Aby otrzymać wizę z wyżej wymienioną adnotacją, obcokrajowiec powinien spełnić określone warunki. Jednym z nich jest wykształcenie techniczne z zakresu IT. Zamiast dyplomu można udokumentować minimum roczne doświadczenie zawodowe w tej branży. Drugim kryterium jest zaproszenie od przedsiębiorstwa, które jest partnerem programu.

Do końca 2021 roku Białorusini mogli otrzymać wizę PBH, jeśli spełnili jeden z warunków. Zatem cudzoziemiec, który otrzymał zaproszenie od firmy biorącej udział w programie, mógł przyjechać do Polski nawet wtedy, gdy brakowało mu doświadczenia zawodowego i kwalifikacji. Ten sam przywilej dotyczył wykwalifikowanych osób z branży IT, które nie otrzymały zaproszenia. Od 1 lutego 2022 obywatele wszystkich państw objętych programem są traktowani na równi, tzn. muszą spełnić oba warunki. W tym miejscu warto dodać, że cudzoziemcy posiadający obywatelstwo białoruskie, którzy złożyli wnioski do końca stycznia 2021, są traktowani na preferencyjnych zasadach.