Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach – co się zmieniło od 29.01.2022? cz.1

29 stycznia 2022 weszła w życie nowelizacja ustawy o cudzoziemcach. Zmieniły się również niektóre przepisy dotyczące obcokrajowców. Podpowiadamy, jak poprawnie zalegalizować pobyt w Polsce po zmianach.

Zmiany w zezwoleniu na pobyt czasowy i pracę – wymogi, wynagrodzenie oraz ubezpieczenie zdrowotne

Dotychczas obcokrajowcy, którzy chcieli otrzymać zezwolenie na pobyt czasowy i pracę musieli udokumentować:

  • źródło stabilnych oraz regularnych dochodów, które pozwalały im utrzymać się w Polsce bez żadnego wsparcia;
  • miejsce zamieszkania na terytorium RP.

Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o cudzoziemcach powyższe wymogi zostały zniesione.

Ustawodawca zmienił również wymogi związane z wynagrodzeniem. Od teraz miesięczna wypłata musi być przynajmniej równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę niezależnie od wymiaru czasu pracy i podstawy zatrudnienia. Przepis ten dotyczy również obcokrajowców zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin, np. na ½ etatu.

Tym samym do ustawy dodano nowy przepis (art. 114 ust. 4b), który uwzględnia sytuację, gdy cudzoziemiec ubiega się o zezwolenia na pobyt czasowy ze względu na świadczenie pracy u kilku podmiotów powierzających wykonywanie pracy. W tym wypadku suma wynagrodzeń wskazanych w załącznikach do wniosku nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Do ustawy o cudzoziemcach dodano też przepis (art. 114 ust. 4a) mówiący o ubezpieczeniu zdrowotnym obcokrajowców. Wymóg ten będzie spełniony, jeśli obcokrajowiec będzie posiadał ubezpieczenie zdrowotne w związku ze świadczeniem pracy, na podstawie której ubiega się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę. W związku z powyższym urzędnik uwzględni sytuację, w której danej osobie będzie powierzona praca obarczona obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach z 29 stycznia 2022 – kiedy nie trzeba uzyskać nowego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę?

W art. 119 ustawy o cudzoziemcach dodano dwie nowe okoliczności, które zwalniają obcokrajowców z obowiązku złożenia nowego wniosku o zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Należą do nich:

  • zmiana nazwy stanowiska pracy, jeżeli zachowano zakres obowiązków;
  • zwiększenie wymiaru czasu pracy przy zwiększeniu wynagrodzenia proporcjonalnie do zmiany.

To naprawdę duże ułatwienie dla pracowników zza wschodniej granicy.

Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach z 29 stycznia 2022 – zmiany w trybie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę

Dotychczas zmiana obejmowała zmianę pracodawcy bądź zmianę warunków wykonywania pracy, które zostały wymienione w zezwoleniu. Od teraz dopuszcza się również zmianę podmiotu powierzającego wykonywanie pracy. Obcokrajowcy mogą też uzyskać zwolnienie z obowiązku posiadania zezwolenie na pracę. Aby uzyskać szczegółowe informacje na ten temat, zapraszamy do kontaktu.

Wniosek o zmianę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę należy złożyć na oficjalnym formularzu. Jego wzór został określony w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Można go pobrać ze strony urzędu. Do wniosku należy załączyć załącznik nr 1 oraz dokumenty potwierdzające dane zawarte we wniosku i okoliczności uzasadniające zmianę ww. zezwolenia.  Przy każdej zmianie należy wnieść opłatę skarbową w wysokości 220 zł.

Ustawodawca wprowadził też nowy przepis art. 117b ustawy o cudzoziemcach. Na jego podstawie wojewoda w pierwszej kolejności udziela zezwolenia na pobyt czasowy i pracę osobom, którym pracę powierza przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą o znaczeniu strategicznym dla narodowej gospodarki. Wykaz firm został opublikowany w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii.