Zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa

Zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa – komu się je udziela?

Zezwolenie na pobyt czasowy związane z przeniesieniem cudzoziemca w ramach przedsiębiorstwa udziela się obywatelom spoza UE, którzy będą przebywać w Polsce w charakterze stażysty, pracownika kadry kierowniczej lub specjalisty w jednostce należącej do zagranicznego pracodawcy przez okres dłuższy niż 3 miesiące. Dokument ten dotyczy przedsiębiorstw, których siedziba znajduje się poza Unią Europejską, Szwajcarią, Europejskim Obszarem Gospodarczym oraz państwami zrzeszonymi w ramach Europejskiego Porozumienia Wolnego Handlu (EFTA).

Miejsce, do którego ma być przeniesiony obcokrajowiec, musi być ściśle związane z macierzystym pracodawcą pod kątem kapitałowym i organizacyjnym. Może też należeć do identycznej grupy przedsiębiorstw, która została ściśle określona w ustawie. Jednocześnie Polska musi być pierwszym bądź głównym państwem docelowym.

Wniosek na pobyt czasowy – co trzeba o nim wiedzieć?

Wniosek na pobyt czasowy dla pracowników przenoszonych do Polski wewnątrz przedsiębiorstwa składa jednostka, która znajduje się w naszym kraju.  Jest ona jedyną stroną postępowania w sprawie o udzielenie pozwolenia na pobyt. W momencie złożenia dokumentów obcokrajowiec powinien przebywać poza UE. Jeśli składany jest kolejny wniosek o zezwolenie o pracę  w ramach przeniesienia wewnątrz firmy dla tego samego pracownika, pobyt w Polce na podstawie wcześniejszej decyzji jest możliwy i w pełni legalny.

W dniu, w którym składa się wniosek o udzielenie zezwolenia, obcokrajowiec nie ma prawa do:

  • złożenia zezwolenia wniosku na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach, mobilności długoterminowej naukowca lub prowadzenia badań naukowych;
  • przebywania w Polsce na podstawie powyższych zezwoleń;
  • zatrudnienia w przedsiębiorstwie z siedzibą w innym kraju UE, które wiąże się z czasowym oddelegowaniem do Polski;
  • prowadzenia własnej działalności gospodarczej;
  • zatrudnienia przez agencję pracy tymczasowej lub innej firmy zajmującej się udostępnianiem pracowników do pracy pod nadzorem i kierownictwem innego przedsiębiorstwa zajmującego się pośrednictwem pracy.

Dokumenty składa się do urzędu wojewódzkiego właściwego ze względu na siedzibę. Wniosek o kolejne zezwolenie w celu wykonywania pracy w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa musi zostać złożony najpóźniej w ostatnim dniu legalnego pobytu pracownika w Polsce.

Zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa – jakie dokumenty trzeba złożyć?

Jednostka przyjmująca obcokrajowca jest zobowiązana do złożenia następujących dokumentów:

  • wypełnionego formularza;
  • 4 aktualnych fotografii cudzoziemca;
  • kserokopii ważnego dokumentu podróży;
  • potwierdzających kwalifikacje i doświadczenie zawodowe pracownika, jego miejsce pobytu w Polsce oraz ubezpieczenie zdrowotne;
  • poświadczających zatrudnienie przed przeniesieniem stażysty przez minimum pół roku, a pozostałych obcokrajowców przez minimum rok, a także dalszą chęć zatrudnienia podczas pobytu w naszym kraju;
  • potwierdzających związek jednostki z pracodawcą macierzystym.

Trzeba również dołączyć umowę zawartą z zagranicznym pracodawcą, na podstawie której cudzoziemiec będzie pracować na terenie Rzeczpospolitej lub inny dokument stanowiący podstawę do przeniesienia pracownika.

Zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa – jak długo jest ważne?

Zezwolenie na pobyt czasowy w ramach ICT wydaje się zatrudnionym cudzoziemcom, którzy spełniają określone kryteria, na okres minimum 12 lub 6 miesięcy. Półroczny okres dotyczy osób na stażu, a roczny specjalistów oraz pracowników kadry kierowniczej. Maksymalny okres ważności zezwolenia wynosi 3 lata dla kadry kierowniczej i specjalistów, a dla stażystów 1 rok. Decyzję ogłasza się w ciągu 90 dni od złożenia wniosku.

Jakie opłaty ponosi jednostka składająca wniosek o z Zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa?

Strona jest zobowiązana do uiszczenia opłaty skarbowej oraz opłacenia karty pobytu. Aktualny cennik można znaleźć na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego.

Jakie informacje muszą się znaleźć w umowie zawartej z pracodawcą macierzystym, na podstawie której zostaje przeniesiony cudzoziemiec?

W dokumencie należy wskazać okres przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa, siedzibę jednostki przyjmującej, charakter stanowiska oraz wysokość wynagrodzenia. Trzeba też wymienić inne warunki pracy obowiązujące pracownika na terenie Polski.

Co musi zrobić obcokrajowiec, który otrzymał zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa?

Po przyjeździe do Polski cudzoziemiec jest zobowiązany do stawienia się w urzędzie i złożenia wniosku o kartę pobytu. Umieszcza się w niej adnotację ICT.

Jaki czas przysługuje jednostce przyjmującej obcokrajowca w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa by uzupełnić dokumentację lub złożyć wyjaśnienia?

Jednostka składająca wniosek ma obowiązek, by w ciągu 7 dni złożyć wymagane wyjaśnienia lub uzupełnić dokumentację. Niedotrzymanie tego terminu może skończyć się umorzeniem postępowania.

Zapraszamy do kontaktu - zapewniamy kompleksowe i profesjonalne wsparcie przy zatrudnieniu cudzoziemca w Państwa firmie.

Kontakt