Zezwolenie na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach – kto może się o nie ubiegać?
Obcokrajowcy, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować naukę w Polsce mogą starać się o zezwolenie na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Dokument dotyczy osób, które będą przebywać w naszym kraju przez okres dłuższy niż 3 miesiące. Z tej możliwości korzystają również cudzoziemcy, którzy podjęli edukację w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej, gdy placówka nie jest objęta europejskim lub wielostronnym programem związanym z mobilnością wewnątrz wspólnoty. Zezwolenie obejmuje również przyszłych studentów, którzy są zobowiązani do odbycia kursu przygotowawczego w celu rozpoczęcia edukacji w szkole doktorskiej lub na studiach stacjonarnych.
W przypadku studentów pierwszego roku właściwy organ wydaje decyzję na okres 15 miesięcy. Obcokrajowcy, którzy zdecydowali się na kierunek objęty programem unijnym lub programem wielostronnym przewidującym mobilność wewnątrzunijną otrzymują zgodę na pobyt czasowy na okres 2 lat. Maksymalna ważność kolejnego zezwolenia wynosi 3 lata.
Studia w Polsce – gdzie złożyć wniosek i jakie dokumenty należy przygotować, by otrzymać zgodę na pobyt czasowy?
Wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach składa się w urzędzie wojewódzkim właściwym ze względu na miejsce pobytu obcokrajowca. W trakcie wizyty pobierane są odciski palców. Osoba ubiegająca się o wydanie pozytywnej decyzji musi przygotować komplet dokumentów, który zawiera:
- wypełniony formularz w 2 egzemplarzach,
- 4 aktualne fotografie,
- dowód uiszczenia opłaty administracyjnej,
- kserokopię ważnego dokumentu podróży (w szczególnych przypadkach innego dokumentu potwierdzającego tożsamość),
- zaświadczenie z uczelni o przyjęciu na studiach lub kontynuacji nauki,
- dokument poświadczający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego oraz środków umożliwiających pokrycie kosztów utrzymania i podróży.
Standardowy czas oczekiwania na zakończenie procedury wynosi 60 dni. Po wydaniu pozytywnej opinii cudzoziemiec otrzymuje kartę pobytu.
Zezwolenie na pobyt czasowy w celu prowadzenia badań naukowych – kto może je otrzymać?
O zezwolenie na pobyt czasowy w celu prowadzenia badań naukowych mogą się starać cudzoziemcy, którzy uzyskali tytuł zawodowy odpowiadający w Polsce przynajmniej tytułowi magistra lub równorzędnemu, który upoważnia do ubiegania się o stopień doktora. Przebywając w naszym kraju, obcokrajowiec może prowadzić prace rozwojowe bądź naukowe w placówce naukowej. Jednostka ta musi być zatwierdzona przez właściwego ministra do spraw wewnętrznych. Decyzję wydaje się na okres większy niż 3 miesiące. Maksymalnie na 3 lata. Po upływie tego terminu istnieje możliwość przedłużenia zezwolenia.
Wniosek składa się w urzędzie wojewódzkim właściwym dla miejsca pobytu cudzoziemca. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji cudzoziemiec otrzymuje kartę pobytu z adnotacją dostęp do rynku pracy. Dzięki niej może zostać legalnie zatrudniony w naszym kraju. Cała procedura trwa 60 dni.
Zezwolenie na pobyt czasowy w celu odbywania stażu – co trzeba o nim wiedzieć?
Zezwolenie na pobyt czasowy w celu odbywania stażu przyznaje obcokrajowcom, którzy będą przebywać w Polsce dłużej niż 3 miesiące. Dokument jest ważny przez okres trwania umowy, maksymalnie przez 6 miesięcy. Istnieje możliwość wydania kolejnego pozwolenia na nie więcej niż pół roku.
Organizatorem stażu dla cudzoziemców jest jednostka organizacyjna, której przyznano zdolność prawną, lub osoba prawna. W obu przypadkach organizator musi być zatwierdzony przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Aktualna lista jest ogłoszona w dzienniku urzędowym.
W ramach stażu obcokrajowiec zdobywa wiedzę, umiejętności, a także doświadczenie zawodowe niezbędne do wykonywania w przyszłości konkretnego zawodu. Program stażu powinien być zgodny z kierunkiem oraz poziomem studiów.
Czy cudzoziemiec, który otrzymał zezwolenie na pobyt czasowy w celu kształcenia na studiach w Polsce, może podjąć legalną pracę?
Urzędnicy zamieszczają w karcie pobytu adnotację dostęp do rynku pracy, która pozwala na legalne zatrudnienie obcokrajowca bez konieczności ubiegania się o wydanie kolejnego zezwolenia.
W jaki sposób placówka naukowa może zatrudnić obcokrajowca, który otrzymał zezwolenie na pobyt czasowy w celu prowadzenia badań naukowych?
Jednostka podpisuje z naukowcem, który prowadzi badania rozwojowe lub naukowe, umowę o pracę, umowę o dzieło albo umowę zlecenie.
W jakiej formie musi być zawarta umowa o staż z cudzoziemcem, by obywatel innego kraju mógł się starać o zezwolenie na pobyt czasowy w celu odbycia stażu?
Umowa powinna być zawarta w formie pisemnej. Należy w niej zawrzeć m.in.: opis programu, czas trwania wraz z godzinami odbywania stażu, warunki odbywania oraz nadzorowania stażu, a także prawa i obowiązki obu stron czy sposób weryfikacji zdobytych kwalifikacji.
Co jeszcze należy do obowiązków organizatora stażu dla cudzoziemców?
Organizator jest zobowiązany do wydania pisemnego oświadczenia, w którym deklaruje zwrot kosztów związanych z wydaniem i wykonaniem decyzji o zobowiązaniu obcokrajowca do powrotu, jeśli umowa zostanie rozwiązana przed upływem 6 miesięcy od momentu wygaśnięcia umowy o odbycie stażu.
Czy cudzoziemiec, który uzyskał zezwolenie na pobyt czasowy w celu odbycia stażu, może zostać legalnie zatrudniony?
Dokument nie upoważnia do podjęcia pracy. Aby legalnie zatrudnić obcokrajowca, trzeba uzyskać zezwolenie na pracę. W niektórych sytuacjach nie jest ono wymagane.