Zezwolenie na pobyt czasowy dla pracownika oddelegowanego

Zezwolenie na pobyt czasowy dla pracownika oddelegowanego – kto może się o niego ubiegać?

Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy dla pracownika oddelegowanego dotyczy obcokrajowców spoza UE, którzy są zatrudnieni przez zagraniczny podmiot i zostali wskazani przez pracodawcę do wykonania pracy na terenie Polski przez okres dłuższy niż 3 miesiące. Dokument wydaje się na okres niezbędny do realizacji powierzonego zadania. Maksymalny okres ważności wynosi 3 lata.

Na podstawie wydanej decyzji cudzoziemiec otrzymuje kartę pobytu, która umożliwia legalny pobyt w Polsce. W niektórych sytuacjach wymagane jest również uzyskanie zezwolenia na pracę. Na jego podstawie obcokrajowiec nie może podjąć żadnej pracy dodatkowej.

Jakie warunki musi spełnić delegowany do Polski obcokrajowiec spoza UE?

Pracownik delegowany do naszego kraju musi osobiście złożyć poniższe dokumenty:

  • wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt w 2 egzemplarzach;
  • 4 aktualne fotografie w kolorze;
  • ważny dokument podróży wraz z 2 kserokopiami;
  • potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej;
  • dokument potwierdzający oddelegowanie oraz wysokość wynagrodzenia;
  • zaświadczenie o braku zaległości w płaceniu podatków;
  • zezwolenie na pracę;
  • rozliczenie podatkowe;
  • dokumenty potwierdzające ubezpieczenie zdrowotne oraz miejsce zamieszkania w Polsce.

Dokumentację składa się w urzędzie wojewódzkim właściwym ze względu na pobyt cudzoziemca. Jeśli wszystkie formalności zostaną spełnione, wojewoda przybija stempel w dokumencie podróży, który zezwala na legalny pobyt w Polsce.

Organ wydaje decyzję po ok. 30 dniach od momentu złożenia wymaganego kompletu dokumentów. Minimalny czas oczekiwania wynosi 1 miesiąc. Zgodnie z obowiązującymi przepisami otrzymanie karty pobytu wcześniej jest niemożliwe.

Do czego jest zobowiązany delegowany cudzoziemiec po wydaniu zezwolenia na pobyt czasowy?

Obcokrajowiec delegowany do Polski, który otrzymał zezwolenie na pobyt czasowy, jest zobowiązany do złożenia pisemnego powiadomienia stosownego organu o ustaniu przyczyny udzielenia zezwolenia. Zagraniczny pracownik ma na to 15 dni roboczych. Zaniedbanie tego obowiązku może skutkować odmową na udzielenie następnego zezwolenia w przyszłości.

Czy status pobytowy pracownika delegowanego po złożeniu wniosku upoważnia go do wielokrotnego przekraczania granicy?

Stempel w dokumencie podróży umożliwia cudzoziemcowi powrót do kraju pochodzenia. Na jego podstawie obcokrajowiec nie może się przemieszczać po strefie Schengen ani powrócić do Polski. Jeśli jego ojczyzna jest objęta obowiązkiem wizy, musi się o nią ubiegać, aby legalnie podróżować.

Czy zezwolenie na pobyt czasowy dla pracownika oddelegowanego umożliwia legalną pracę w Rzeczpospolitej Polskiej?

Zezwolenie na pobyt czasowy dla cudzoziemca delegowanego uprawnia jedynie do przebywania w naszym kraju. Nie pozwala ono na pracę. Jeśli obcokrajowiec chce legalnie pracować, musi uzyskać zezwolenie na pracę.

Co się dzieje, gdy delegowany pracownik otrzyma negatywną decyzję?

Jeśli urząd wyda decyzję odmowną, cudzoziemiec jest zobowiązany do opuszczenia Polski w ciągu 30 dni od momentu otrzymania udzielenia mu odmowy. Podobnie dzieje się, jeżeli postępowanie zostanie umorzone lub doręczono pracownikowi ostateczną decyzję o cofnięciu zezwolenia.

Czy karta pobytu wydana delegowanemu cudzoziemcowi umożliwia wielokrotne przekraczanie granicy?

Karta pobytu, którą otrzymał delegowany pracownik, umożliwia przekroczenie granicy, jeśli cudzoziemiec ma ważny dokument podróży. Taki zestaw dokumentów zwalnia go z obowiązku wyrabiania wizy.

Czy obcokrajowiec, który składa wniosek o udzielenie zezwolenie na pobyt czasowy dla pracownika oddelegowanego, musi zgodzić się na pobranie linii papilarnych?

Złożenie dokumentów oraz wizyta w urzędzie wojewódzkim wiąże się m.in. z pobraniem linii papilarnych. Z tego powodu cudzoziemiec musi stawić się osobiście. Jest to niezbędny wymóg do uzyskania karty pobytu.

Zapraszamy do kontaktu - zapewniamy kompleksowe i profesjonalne wsparcie przy zatrudnieniu cudzoziemca w Państwa firmie.

Kontakt