Zezwolenia na pobyt i pracÄ™

Zezwolenie na pobyt czasowy i pracÄ™ — kto może siÄ™ o nie wnioskować?

O zezwolenie na pobyt czasowy i pracÄ™ mogÄ… wnioskować cudzoziemcy, którzy chcÄ… kontynuować zatrudnienie na terenie Rzeczpospolitej Polskiej lub otrzymać pracÄ™ u polskiego pracodawcy. Prawo do zÅ‚ożenia wniosku przysÅ‚uguje również osobom, które bÄ™dÄ… peÅ‚niÅ‚y funkcjÄ™ w zarzÄ…dzie spóÅ‚ki z o.o. lub spóÅ‚ki akcyjnej.

Dokument wydaje siÄ™ na okres niezbÄ™dny umożliwiajÄ…cy wykonanie sÅ‚użbowych obowiÄ…zków, jednak nie dÅ‚uższy niż 3 lata. Później można siÄ™ ubiegać o kolejne zezwolenie. UrzÄ™dnicy przed wydaniem decyzji weryfikujÄ…, czy podmiot zatrudniajÄ…cy speÅ‚nia odpowiednie wymogi.

Kto nie może się ubiegać o jednolite zezwolenie na pobyt czasowy i pracę?

O wydanie zezwolenia nie mogÄ… siÄ™ ubiegać obcokrajowcy, którzy:

  • sÄ… delegowani przez przedsiÄ™biorcÄ™, którego siedziba znajduje siÄ™ poza granicami Polski;
  • przebywajÄ… w Polsce na podstawie zapisów zawartych w umowach miÄ™dzynarodowych dotyczÄ…cych wjazdu i czasowego pobytu;
  • prowadzÄ…cy dziaÅ‚alność gospodarczÄ… na terenie naszego kraju;
  • wykonujÄ… pracÄ™ sezonowÄ…;
  • przebywajÄ… w Polsce na podstawie wizy turystycznej, wizy wydanej przez inny kraj strefy Schengen lub wizy wydanej w celu odwiedzin rodziny bÄ…dź przyjacióÅ‚.

Gdzie zÅ‚ożyć wniosek o zezwolenie na pobyt i pracÄ™? — Jakie dokumenty mogÄ… siÄ™ przydać?

Cudzoziemiec ubiegajÄ…cy siÄ™ o jednolite zezwolenie na pobyt i pracÄ™ powinien zÅ‚ożyć wniosek wraz z niezbÄ™dnymi dokumentami do urzÄ™du wojewódzkiego wÅ‚aÅ›ciwego ze wzglÄ™du na pobyt. Oprócz prawidÅ‚owo wypeÅ‚nionego formularza obcokrajowiec powinien doÅ‚Ä…czyć 4 aktualne fotografie oraz kserokopiÄ™ ważnego dokumentu pobytowego lub ważnego dokumentu potwierdzajÄ…cego tożsamość.

Aby skrócić czas oczekiwania na wydanie dokumentu, do wniosku warto doÅ‚Ä…czyć:

  • informacjÄ™ starosty o braku możliwoÅ›ci uzupeÅ‚nienia wakatu;
  • KartÄ™ Polaka, dyplom polskiej uczelni lub inny dokument poÅ›wiadczajÄ…cy zwolnienie z obowiÄ…zku posiadania zezwolenia na pracÄ™;
  • Å›wiadectwo pracy od innego polskiego pracodawcy;
  • umowÄ™ najmu, poÅ›wiadczenie zameldowania lub inny dokument potwierdzajÄ…cy zapewnione miejsce zamieszkania;
  • zaÅ›wiadczenie z ZUS, zeznanie PIT lub inny dokument poÅ›wiadczajÄ…cy źródÅ‚o stabilnego oraz regularnego dochodu;
  • dokument potwierdzajÄ…cy posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego.

Po zÅ‚ożeniu wniosku i ewentualnym uzupeÅ‚nieniu braków formalnych wojewoda przybija stempel w dokumencie podróży obcokrajowca. PieczÄ…tka potwierdza zÅ‚ożenie dokumentów w terminie. Na jego podstawie możliwy jest powrót do ojczyzny.

Jakie prawa zyskuje cudzoziemiec i jakie obowiązki na nim spoczywają, jeśli uzyskał zezwolenie na pobyt i pracę?

Po wydaniu pozytywnej decyzji obcokrajowiec otrzymuje kartę pobytu. Dokument wydany przez wojewodę potwierdza tożsamość i upoważnia do przekraczania granicy razem z paszportem. W tej sytuacji nie wymaga się wizy.

Cudzoziemiec przebywajÄ…cy na terenie Rzeczpospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt i pracÄ™ jest zobowiÄ…zany do tego, by powiadomić wojewodÄ™ o utracie zatrudnienia u pracodawcy wymienionego w zezwoleniu w ciÄ…gu 15 dni. DziÄ™ki temu obcokrajowiec bÄ™dzie mógÅ‚ przebywać legalnie w naszym kraju maksymalnie przez 30 dni od momentu rozwiÄ…zania umowy o pracÄ™.

Jeżeli w decyzji zostaÅ‚y okreÅ›lone warunki zatrudnienia, każda zmiana pracodawcy lub wykonywanie dodatkowej pracy na rzecz innego podmiotu wymagajÄ… wydania nowego zezwolenia. Zmiana formy prawnej przedsiÄ™biorstwa lub siedziby firmy, a także przejÄ™cie zakÅ‚adu przez inny podmiot nie wymagajÄ… czy zmiana umowy cywilnoprawnej na umowÄ™ o pracÄ™ nie wymagajÄ… ponownego skÅ‚adania wniosku. 

Kiedy obcokrajowiec musi opuÅ›cić PolskÄ™, jeżeli zostanie cofniÄ™te zezwolenie na pobyt i pracÄ™? 

Cudzoziemiec, któremu cofniÄ™to jednolite zezwolenie na pobyt i pracÄ™, musi opuÅ›cić teren Polski w ciÄ…gu 30 dni od momentu, w którym zostaÅ‚a wydana decyzja ostateczna. Jeżeli decyzjÄ™ wydaÅ‚ organ wyższego stopnia, termin opuszczenia terytorium Rzeczpospolitej Polskiej liczy siÄ™ od dnia dorÄ™czenia decyzji obcokrajowcowi. Taka sama procedura dotyczy sytuacji, w której postÄ™powanie o wydanie zezwolenia zostaÅ‚o umorzone bÄ…dź wojewoda odmówiÅ‚ wydania dokumentu.

Jak długo trzeba czekać na wydanie jednolitego zezwolenia na pobyt i pracę?

Wojewoda wydaje decyzję o zezwolenie na pobyt i pracę po upływie miesiąca od momentu złożenia wniosku oraz niezbędnej dokumentacji. Termin ten może ulec wydłużeniu.

Czy cudzoziemiec, który otrzymaÅ‚ zezwolenia na pobyt i pracÄ™, musi mieć ważne zezwolenie na pracÄ™?

Jeżeli obcokrajowiec pracuje u pracodawcy wymienionego w zezwoleniu na pobyt i pracę, taki dokument nie jest wymagany.

Jaki długo jest ważne zmienione jednolite zezwolenie na pobyt i pracę?

Termin ważnoÅ›ci nowego dokumentu nie może być dÅ‚uższy niż 3 lat od dnia wydania decyzji, która ulegÅ‚a zmianie.

Czy zezwolenie na pobyt i pracÄ™ upoważnia cudzoziemca do Å›wiadczenia pracy na rzecz innego podmiotu niż ten, który zostaÅ‚ wskazany w dokumencie?

Obcokrajowiec może legalnie pracować na rzecz pracodawcy wymienionego w zezwoleniu. Jeśli zamierza podjąć dodatkową pracę, nowy podmiot powierzający pracę cudzoziemcowi musi wystąpić z wnioskiem o zezwolenie na pracę.

Czy stempel w dokumencie pobytowym poÅ›wiadczajÄ…cy zÅ‚ożenie wniosku o wydanie zezwolenia na pobyt i pracÄ™ upoważnia cudzoziemca do podróżowania w strefie Schengen?

Status pobytowy gwarantuje legalny pobyt w Polsce. Na podstawie stempla nie można podróżować w strefie Schengen.

Zapraszamy do kontaktu - zapewniamy kompleksowe i profesjonalne wsparcie przy zatrudnieniu cudzoziemca w Państwa firmie.

Kontakt