Wiza

Rodzaje wiz – czy każda wiza do Polski umożliwia legalne zatrudnienie obcokrajowca?

Ważna wiza to jeden z dokumentów pobytowych, który pozwala legalnie przebywać w innym paÅ„stwie, w tym w Polsce. Istnieje wiele rodzajów wiz. Warto siÄ™ z nimi zapoznać, by móc legalnie zatrudnić cudzoziemca. Brak odpowiedniego pozwolenia na pobyt wyklucza możliwość Å›wiadczenia pracy na rzecz podmiotu znajdujÄ…cego siÄ™ w naszym kraju.

Obcokrajowcy nie mogą legalnie pracować na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, jeśli otrzymali jedną z wiz oznaczonych symbolem:

  • 01 – cel turystyczny,
  • 20 – ochrona czasowa,
  • 21 – wzglÄ™dy humanitarne, interes paÅ„stwa, zobowiÄ…zania miÄ™dzynarodowe.

Wymienione wyżej cele pobytu zapewniajÄ… bezpieczeÅ„stwo cudzoziemców w przypadku kontroli odpowiednich instytucji. Na ich podstawie funkcjonariusz nie oddeleguje żadnej osoby do jej ojczyzny.

Jaka wiza pozwala legalnie zatrudnić obywatela spoza UE i EOG?

Aby otrzymać wizÄ™, która umożliwia legalne zatrudnienie, potrzebne jest zezwolenie na pracÄ™ lub oÅ›wiadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. FormalnoÅ›ci zwiÄ…zane z wydaniem tych dokumentów należą do obowiÄ…zków przyszÅ‚ego pracodawcy. Po wydaniu pozytywnej decyzji przez starostÄ™ lub wojewodÄ™ kandydat do pracy może uzyskać wizÄ™ w celu wykonywania pracy.

W tym celu należy udać się do polskiego konsulatu właściwego dla kraju stałego zamieszkania obcokrajowca. Po prawidłowym złożeniu wniosku jednostka dyplomatyczna wystawia wizę oznaczoną jednym z symboli:

  • 05 a – pozwala na zatrudnienie pracownika z zagranicy w okresie nie wiÄ™kszym niż 6 miesiÄ™cy w ciÄ…gu kolejnych 12 miesiÄ™cy na podstawie oÅ›wiadczenia o zamiarze wykonywania pracy zarejestrowanego w powiatowym urzÄ™dzie pracy;
  • 05 b – tylko dla pracowników sezonowych;
  • 06 – dokument pobytowy otrzymujÄ… obcokrajowcy na podstawie zezwolenia o pracÄ™ lub innej decyzji pozwalajÄ…cej na legalne zatrudnienie.

Wiza typu C, czyli wiza Schengen – krótkoterminowa, a także wiza typu D, zwana krajowÄ… lub dÅ‚ugoterminowÄ…, to kolejne dokumenty pobytowe wydawane przez polskie organy. Trzeba do nich doÅ‚Ä…czyć również pozwolenie na pracÄ™.

Obcokrajowcy, którzy otrzymali wizÄ™ lub zezwolenie na pobyt czasowy w zwiÄ…zku ze studiami, prowadzeniem wÅ‚asnej dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej bÄ…dź poÅ‚Ä…czenia z rodzinÄ… mogÄ… podjąć legalnÄ… pracÄ™ na podstawie zezwolenia czy też oÅ›wiadczenia.

Wiza Schengen – co trzeba o niej wiedzieć?

Wiza Schengen to dokument pobytowy, który daje prawo do przebywania na terenie Rzeczpospolitej Polskiej przez okres maksymalnie 90 dni w ciÄ…gu 180 dni. Na jej podstawie można przekroczyć granicÄ™ raz lub kilka razy w zależnoÅ›ci od indywidualnych potrzeb. DziÄ™ki niej możliwe jest przemieszczenie obywateli spoza UE, Szwajcarii i EOG po caÅ‚ej strefie Schengen bez żadnych obaw.

Takie rozwiÄ…zanie doskonale sprawdza siÄ™ w przypadku polskich firm, które prowadzÄ… dziaÅ‚alność o charakterze miÄ™dzynarodowym. Cudzoziemcy zatrudnieni w Polsce mogÄ… brać udziaÅ‚ w różnych przedsiÄ™wziÄ™ciach, których celem jest budowanie silnej marki na obcych rynkach. W ten sposób wykwalifikowani pracownicy czujÄ… siÄ™ dowartoÅ›ciowani. ZwiÄ™ksza siÄ™ ich satysfakcja zawodowa i motywacja. ChÄ™tniej angażujÄ… siÄ™ w różne inicjatywy, które budujÄ… renomÄ™ przedsiÄ™biorstwa.

Wiza krajowa typu D – dlaczego warto jÄ… wyrobić?

Wiza krajowa typu D jest wydawana obcokrajowcom, którzy planujÄ… pobyt w Polsce trwajÄ…cy dÅ‚użej niż 90 dni. Pozwala na wielokrotne przekraczanie granicy przez maksymalnie 1 rok. Jej ważność rozpoczyna siÄ™ najpóźniej w 3 miesiÄ…cu od momentu wydania dokumentu pobytowego.

Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość poruszania się w ramach strefy Schengen. Pobyt cudzoziemca w innych państwach na podstawie wizy krajowej wystawionej przez polski organ nie więcej niż 90 dni w ciągu 180 dni. Dzięki temu obcokrajowcy nie muszą starać się o wizę w innym państwie.

Czas oczekiwania na wydanie wizy krajowej w standardowych przypadkach wynosi 15 dni kalendarzowych, liczÄ…c od dnia zÅ‚ożenia wniosku. W szczególnych sytuacjach termin wydania dokumentu może wynieść nawet 60 dni. WydÅ‚użenie postÄ™powania ma na celu wyjaÅ›nienie wszystkich niejasnoÅ›ci.

Czy wiza zezwalająca na pracę jest zawsze potrzebna, by zalegalizować zatrudnienie cudzoziemca?

Obywatele ściśle określonych państw spoza UE i EOG mogą skorzystać z przywileju ruchu bezwizowego. W tym wypadku możliwy jest wjazd do strefy Schengen bez konieczności wyrabiania wizy. Wystarczy, że cudzoziemiec wylegitymuje się ważnym paszportem biometrycznym. Na jego podstawie można legalnie zatrudnić obcokrajowca.

Paszport wydany zgodnie z obowiązującymi normami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego powinien spełniać określone warunki:

  • dokument powinien być wydany nie wczeÅ›niej niż 10 lat temu;
  • termin ważnoÅ›ci paszportu musi być dÅ‚uższy niż 3 miesiÄ…ce po planowanej dacie opuszczenia krajów należących do obszaru Schengen.

Cudzoziemcy przyjeżdżający do Polski na podstawie paszportu biometrycznego mogą przebywać legalnie na terenie naszego kraju przez 90 dni w ciągu 180 dni i podjąć zatrudnienie. Po upływie tego okresu konieczne jest zezwolenie na pobyt tymczasowy lub wyrobienie wizy. Obowiązek ten spoczywa na pracownika. Pracodawca musi jednak udostępnić informacje niezbędne do uzupełnienia dokumentacji.

Jak liczyć 90 dni pobytu w 180-dniowym okresie?

DzieÅ„ przekroczenia polskiej granicy to pierwszy dzieÅ„ pobytu, z kolei dzieÅ„, w którym cudzoziemiec opuszcza PolskÄ™ to ostatni dzieÅ„ pobytu. 180-dniowy okres jest elastyczny. Opiera siÄ™ na wstecznej kalkulacji wszystkich dni, kiedy pracownik przebywaÅ‚ w Polsce.

Jaki jest maksymalny okres, na jaki wydaje siÄ™ wizÄ™ Schengen?

Cudzoziemcy, którzy zÅ‚ożyli wniosek o wydanie wizy Schengen, mogÄ… otrzymać dokument pobytowy na maksymalnie 5 lat. Przez caÅ‚y ten czas obowiÄ…zuje prawo do pobytu przez 90 dni w 180-dniowym okresie.

Ile trzeba zapłacić za przedłużenie wizy Schengen?

Obcokrajowcy przebywajÄ…cy na terenie Rzeczpospolitej Polskiej mogÄ… przedÅ‚użyć wizÄ™ Schengen, skÅ‚adajÄ…c odpowiednie dokumenty. Cudzoziemcy, którzy wystÄ™pujÄ… z wnioskiem o fakultatywne wydÅ‚użenie legalnego pobytu, sÄ… zobowiÄ…zani do uiszczenia opÅ‚aty administracyjnej w wysokoÅ›ci 30 EUR. PrzesÅ‚anki Å›wiadczÄ…ce o obligatoryjnym przedÅ‚użeniu wizy zwalniajÄ… caÅ‚kowicie z opÅ‚at.

Co to jest fakultatywne przedłużenie wizy Schengen?

Fakultatywne przedÅ‚użenie wizy Schengen to sytuacja, w której cudzoziemiec potrafi udowodnić ważne powody osobiste, które zmuszajÄ… go do przedÅ‚użenia ważnoÅ›ci bÄ…dź czasu pobytu.

Ile kosztuje wydanie wizy krajowej?

Koszt przedÅ‚użenia wizy krajowej wynosi 406 zÅ‚. OpÅ‚atÄ™ można uiÅ›cić przelewem bankowym lub bezpoÅ›rednio w kasie urzÄ™du wojewódzkiego, w którym toczy siÄ™ postÄ™powanie administracyjne.

Zapraszamy do kontaktu - zapewniamy kompleksowe i profesjonalne wsparcie przy zatrudnieniu cudzoziemca w Państwa firmie.

Kontakt