Kilka wskazówek jak zatrudnić cudzoziemca spoza Unii Europejskiej.

 

 

Na Polskim rynku coraz bardziej brakuje rąk  do pracy, dlatego pracodawcy często poszukują pracowników spoza Unii Europejskiej oraz z odległych zakątków świata. Podrzucamy kilka wskazówek jak zatrudnić  cudzoziemca w firmie.

 

1.      Dobór odpowiedniej procedury i weryfikacja dokumentów potencjalnego pracownika.

Aby dobrać odpowiednią procedurę zatrudnienia należy uwzględnić narodowość, tytuł pobytowy cudzoziemca, historię jego pobytu i zatrudnienie na terenie Polski i przede wszystkim  czy potencjalny pracownik jest zwolniony z posiadania zezwolenia na pracę. Po wstępnej weryfikacji dokumentów cudzoziemca i sprawdzeniu prawnych aspektów dotyczących pobytu i pracy, można zawnioskować o odpowiedni tytuł uprawniający do podjęcia pracy, który będzie najlepszy rozwiązaniem dla firmy.

2.      Sprawdzenie tytułu pobytowego cudzoziemca.

Należy pamiętać aby przed zatrudnieniem cudzoziemca, sprawdzić jaki posiada tytuł pobytowy na terenie Polski. Nie wszystkie zezwolenia i wizy umożliwiają podjęcie pracy. Wykonywanie pracy przez posiadaczy wizy turystycznej lub w celu odwiedzin u rodziny / przyjaciół  jest nielegalne.

3.      Czas potrzebny na zatrudnienie cudzoziemca.

Na etapie rekrutacji należy obliczyć niezbędny czas do uzyskania odpowiednich dokumentów. Właściwe ramy czasowe pozwolą uniknąć opóźnień w rozpoczęciu pracy przez cudzoziemca oraz w stracie projektu, w którym cudzoziemiec ma pełnić kluczowa rolę. Czas wydania odpowiednich zezwoleń przez urząd jest bardzo zróżnicowany. Uzyskanie Oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy od Urzędu Pracy wynosi 14 dni, natomiast otrzymanie zezwolenia na pracę od Urzędu Wojewódzkiego wynosi do dwóch miesięcy. 

4.      Obowiązek poinformowania urzędu o rozpoczęciu pracy pracownika.

Po otrzymaniu odpowiednich zezwoleń na pracę, należy poinformować urząd o rozpoczęciu pracy przez cudzoziemca. Większość  pracodawców po otrzymaniu Oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy zapomina poinformować urząd o powyższym fakcie. Dodatkowo do obowiązków informacyjnych należy również poinformowanie urzędu o niepodjęciu pracy przez cudzoziemca w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy określonego w oświadczeniu.

 

Źródło : Opracowane na podstawie Ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na stronie  www.interconsulting.com.pl, opracowywane przez zespół firmy, mają charakter informacyjny. Pracownicy firmy InterConsulting dokładają wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.