Jednolite Zezwolenie na pobyt i pracę

Jednolite zezwolenie na pobyt i pracę – co warto o nim wiedzieć?

Jednolite zezwolenie na pobyt i pracę mogą uzyskać obcokrajowcy, którzy chcą podjąć bądź kontynuować pracę w Polsce. Ważne, by okoliczności przedstawione we wniosku nie wzbudzały żadnych zastrzeżeń w związku z pobytem cudzoziemca w Polsce przez okres dłuższy niż 3 miesiące. W przypadku osób pełniących funkcję w zarządzie spółki z o.o. lub akcyjnej konieczne jest spełnienie odpowiednich kryteriów przez podmiot zatrudniający obywatela innego państwa.

Wniosek należy złożyć osobiście najpóźniej w ostatnim dniu legalnego pobytu w urzędzie wojewódzkim właściwym ze względu na miejsce pobytu. Przy składaniu dokumentów konieczne jest odciśnięcie linii papilarnych.

Dokument wydawany jest przez urząd wojewódzki właściwy na miejsce pobytu obcokrajowca na okres dłuższy niż 3 miesiące. Urzędnicy po rozpatrzeniu złożonych dokumentów mogą wydać zezwolenie na maksymalnie 3 lata. Decyzja ta może zostać przedłużona.

Jednolite zezwolenie na pobyt i pracę – komu nie przysługuje?

Zezwolenie umożliwiające legalny pobyt oraz pracę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie przysługuje następującym grupom cudzoziemców:

  • pracownikom delegowanym przez pracodawcę, którego siedziba znajduje się poza granicami Polski,
  • prowadzącym własną działalność gospodarczą w naszym kraju,
  • przebywającym w naszym państwie na mocy międzynarodowych umów umożliwiających wjazd i czasowy pobyt niektórych osób fizycznych trudniących się inwestycjami bądź wymianą handlową,
  • przebywającym w Polsce w celu turystycznym albo w celu odwiedzin u rodziny bądź przyjaciół na podstawie wizy wydanej w innym kraju Schengen,
  • przebywającym w naszym kraju na podstawie wizy turystycznej albo wizy w celu odwiedzin przyjaciół lub rodziny wydanej przez polski organ,
  • wykonującym pracę sezonową.


Jednolite zezwolenie na pobyt i pracę – jakie dokumenty trzeba złożyć w urzędzie?

Osoby ubiegające się o jednolite zezwolenie na pobyt i pracę muszą skompletować następujące dokumenty:

  • prawidłowo wypełniony formularz wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy wraz z załącznikiem nr 1 wypełnionym przez pracodawcę, który powierza wykonywanie pracy cudzoziemcowi,
  • 4 aktualne fotografie,
  • kserokopię ważnego dokumentu podróży lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość wraz z oryginałem do wglądu,
  • informacja starosty właściwego ze względu na główne miejsce wykonywania pracy przez obcokrajowca o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych przez pracodawcę albo dokument poświadczający zwolnienie z obowiązku posiadania zwolnienia o pracę,
  • potwierdzenie posiadania miejsca zamieszkania,
  • świadectwo pracy od ostatniego pracodawcy, jeżeli cudzoziemiec był zatrudniony w innym polskim przedsiębiorstwie,
  • poświadczenie stabilnego i regularnego źródła dochodu, który umożliwia utrzymanie siebie i rodziny bez korzystania z pomocy społecznej,
  • potwierdzenie ważnego ubezpieczenia zdrowotnego albo potwierdzenie pokrycia kosztów leczenia w Polsce przez ubezpieczyciela.


Po złożeniu całej dokumentacji w dokumencie podróży wojewoda odciska stempel potwierdzający złożenie wniosku. Potwierdza on legalny pobyt obcokrajowca w Polsce do momentu wydania ostatecznej decyzji przez urząd. W tym czasie cudzoziemiec może powrócić do swojej ojczyzny, ale nie może swobodnie podróżować w strefie Schengen. Powrót na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej wiąże się z koniecznością uzyskania wizy.

Uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce jest równoznaczne z wydaniem karty pobytu. Poświadcza ona tożsamość obcokrajowca w trakcie pobytu w naszym państwie. Na jej podstawie może on swobodnie podróżować wraz z dokumentem podróży. Nie musi już składać wniosku o udzielenie wizy.

Jednolite zezwolenie na pobyt i pracę – co trzeba wiedzieć o zatrudnieniu?

Cudzoziemiec, któremu przyznano zezwolenie, może na jego podstawie podjąć legalne zatrudnienie w Polsce. Jeżeli w dokumencie zostały określone warunki świadczenia pracy na rzecz konkretnego podmiotu, niezbędne jest nowe zezwolenie, jeśli:

  • obcokrajowiec rozpoczyna pracę u innego pracodawcy,
  • zostaną zmienione warunki zatrudnienia,
  • zmienia się podmiot powierzający wykonywanie pracy,
  • zmianie ulega nazwa, siedziba, miejsce zamieszkania, forma prawna lub nazwa pracodawcy,
  • zakład pracy zostaje przejęty całkowicie lub częściowo przez kogoś innego.


Nowe zezwolenie wydaje się na okres nie dłuższy niż 3 lata.

Jednolite zezwolenie na pobyt i pracę – obowiązek informacji

Posiadacze jednolitego zezwolenia na pobyt i pracę są zobowiązani to tego, by informować wojewodę o zakończeniu zatrudnienia w ciągu 15 dni. Aby pracować w innym przedsiębiorstwie, należy złożyć nowy wniosek. Ustanie celu pobytowego, wiąże się ze wszczęciem procedury cofnięcia zezwolenia. Brak działania ze strony cudzoziemca może wiązać się z wydaniem odmownej decyzji na pobyt czasowy. Obcokrajowiec, który otrzymał odmowę, jest zobowiązany do opuszczenie terytorium Polski w ciągu 30 dni, od momentu jej doręczenia. Wyjątek stanowi prawo do pobytu na innej podstawie.