Zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji / Niebieska karta UE

Zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji / Niebieska karta UE

Niebieska karta UE to dokument umożliwiający pobyt na terenie Rzeczpospolitej Polskiej w celu świadczenia pracy. Wydaje się go cudzoziemcom, którzy wykonują w Polsce zawód wymagający wysokich kwalifikacji. Otrzymują go absolwenci wyższych uczelni oraz osoby, które mają udokumentowane minimum 5-letnie doświadczenie zawodowe na identycznym lub porównywalnym poziomie jak obywatele spoza UE, którzy otrzymali dyplom ukończenia studiów. Warto podkreślić, że kwalifikacje te muszą być zgodne z wymaganiami na konkretnym stanowisku.

Przyjmuje się, że minimalne wynagrodzenie roczne cudzoziemca, któremu przyznano błękitną kartę UE, stanowi równowartość 150% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzedzającym podpisanie umowy z obcokrajowcem. Wysokość przeciętnej wypłaty ogłasza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie zebranych danych. Zobowiązuje go do tego art. 20 pkt 1 lit. A ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1270).

Zezwolenie wydaje się, jeśli okoliczności w 100% uzasadniają pobyt obcokrajowca w Polsce przez okres dłuższy niż 3 miesiące. Decyzja jest ważna o 3 miesiące dłużej od umowy o pracę. Termin ważności nie przekracza jednak 3 lat. Cudzoziemiec może ubiegać się o kolejne zezwolenie, jeśli wystąpi taka konieczność.

Niebieska karta UE – jak ją uzyskać? 

Aby cudzoziemiec pochodzący spoza Unii Europejskiej mógł podjąć legalne zatrudnienie na terenie Polski, musi złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji. Wniosek i odpowiednie dokumenty na uzyskanie Niebieskiej Karty, składa osobiście cudzoziemiec we właściwym urzędzie wojewódzkim. Tutaj zostaną też pobrane linie papilarne do karty pobytu. Do formularza wypełnionego w dwóch egzemplarzach trzeba dołączyć:

  • załączniki nr 1 oraz nr 2 wypełnione przez pracodawcę;
  • 4 aktualne fotografie (45 × 35 mm);
  • 2 kserokopie ważnego dokumentu podróży;
  • potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej;
  • informację starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi wydaną nie wcześniej niż 180 dni przed złożeniem wniosku;
  • umowę o pracę poświadczającą doświadczenie zawodowe zawartą minimum na 1 rok, dyplom wyższej uczelni;
  • dokument poświadczający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego;
  • roczne wynagrodzenie brutto spełniające wspomniane wyżej kryteria.

Dokumentacja w języku obcym wymaga tłumaczenia na język polski przez polskiego tłumacza przysięgłego. Jeśli komplet dokumentów jest prawidłowo wypełniony i do kandydata nie ma żadnych zastrzeżeń, wojewoda właściwy ze względu na pobyt obcokrajowca wydaje Kartę Pobytu z adnotacją Niebieska Karta UE.

Weryfikacja złożonych dokumentów oraz okoliczności, trwa ok. 30 dni od momentu złożenia wniosku. Na wydanie decyzji trzeba czekać minimum miesiąc. Jeżeli komplet dokumentów jest pozbawiony błędów i braków formalnych, wojewoda przybija pieczęć w dokumencie podróży poświadczającą złożenie wniosku. Dzięki temu cudzoziemiec może legalnie przebywać na terenie RP.

Błękitna karta UE – kto nie może się o nią ubiegać?

O błękitną kartę UE nie mogą się ubiegać obcokrajowcy, którzy:

  • ubiegają się o zezwolenie na pobyt czasowy w celu prowadzenia badań naukowych bądź o zezwolenie na pobyt czasowy w celu mobilności długoterminowej naukowca; dotyczy to również osób, które otrzymały powyższy dokument;
  • są zatrudnieni w przedsiębiorstwie prowadzącym działalność gospodarczą w innym państwie UE i zostali tymczasowo oddelegowani do Polski, by wykonać konkretną usługę;
  • przebywają w naszym kraju na podstawie zobowiązań zawartych w międzynarodowej umowie dotyczącej ułatwienia wjazdu i czasowego pobytu osób fizycznych zajmujących się wymianą handlową lub inwestycjami;
  • mają zezwolenie na pobyt czasowy dla rezydentów długoterminowych UE z innego kraju wspólnoty;
  • wykonują pracę sezonową na terenie Rzeczpospolitej Polskiej;
  • przebywają w Polsce na podstawie wizy turystycznej bądź wizy w celu odwiedzin rodziny lub przyjaciół, które zostały wydane przez polski organ lub przez inne państwo strefy Schengen.

 

Czy obcokrajowiec, który złożył wniosek i oczekuje na wydanie Niebieskiej Karty UE, może podróżować w strefie Schengen?

Cudzoziemcy, którzy złożyli wniosek o zezwolenie na pobyt w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji i oczekują na wydanie decyzji, nie mogą podróżować do innych krajów UE.

Do czego upoważnia karta pobytu z adnotacją Niebieska Karta UE?

Ważna karta pobytu potwierdza tożsamość obcokrajowca w Polsce i daje mu prawo do przekraczania granicy bez wizy na podstawie dokumentu podróży.

Co zrobić, jeśli cudzoziemiec z Błękitną Kartą UE straci pracę?

Obcokrajowiec jest zobowiązany do tego, by w ciągu 15 dni roboczych pisemnie poinformować o zaistniałym fakcie właściwy urząd wojewódzki. Pozwolenie na pobyt pozostanie ważne, jeśli okres bezrobocia będzie krótszy niż 3 miesiące. Taka sytuacja nie może się powtórzyć więcej niż dwa razy.

Czy na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji cudzoziemiec może zmienić pracodawcę?

Decyzja wydana przez wojewodę dotyczy konkretnego pracodawcy i stanowiska. Jeśli obcokrajowiec chce świadczyć pracę na rzecz innego podmiotu, musi złożyć wniosek o zmianę zezwolenia.

Czy w okresie dwóch pierwszych lat pobytu w Polsce po uzyskaniu Niebieskiej Karty UE cudzoziemiec może zmienić pracodawcę z własnej inicjatywy?

Pierwsze dwa lata pobytu w Polsce po uzyskaniu zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji to czas, w którym cudzoziemiec nie może zmienić pracodawcy ani stanowiska bez zmiany zezwolenia.

Zapraszamy do kontaktu - zapewniamy kompleksowe i profesjonalne wsparcie przy zatrudnieniu cudzoziemca w Państwa firmie.

Kontakt