Najczęściej zadawane pytania przy zatrudnianiu cudoziemców.

Jakie dokumenty cudzoziemca zatrudnionego na terenie Polski lub ubiegającego się o pracę w naszym kraju podlegają weryfikacji?

Pracodawca zatrudniający obywateli lub szukający pracowników poza wschodnią granicą naszego kraju jest zobowiązany do weryfikacji następujących dokumentów:

• wizy,

• dokumentów pobytowych,

• zezwolenia na pracę lub oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy.

Charakter i warunki zatrudnienia muszą być w 100% zgodne z informacjami zawartymi w zezwoleniu na pracę lub oświadczeniu o zamiarze powierzenia pracy. Wszelkie zmiany muszą być niezwłocznie zgłoszone do urzędu, który wydał dokument. W tym przypadku obowiązuje termin 7 dni. Jeśli mają Państwo wątpliwości, czy przygotowana umowa spełnia wymogi, zapraszamy do kontaktu. Z przyjemnością przeanalizujemy wszystkie zapisy, a w razie potrzeby podpowiemy, co należy zmienić, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji podczas kontroli urzędników.

Dlaczego warto dokonać weryfikacji dokumentów cudzoziemca z InterConsulting?

Pracodawcy zatrudniający cudzoziemców powinni nieustannie śledzić zmiany zachodzące w przepisach, by uchronić swój biznes przed doraźnymi sankcjami. To niestety wymaga sporo czasu. W przypadku, gdy urzędnicy dopatrzą się znaczących uchybień, przedsiębiorca może trafić do sądu. Sędzia może nałożyć jedną z poniższych kar:

• grzywna,

• kara pozbawienia wielkości,

• zakaz ubiegania się o fundusze unijne w okresie od 1 roku do 5 lat,

• zwrot funduszy pochodzących z UE otrzymanych w ciągu 12 miesięcy przed zapadnięciem wyroku,

• wykluczenie z udziału w przetargach w zakresie zamówień publicznych,

• wyłączenie z KUP wynagrodzeń i świadczeń dla cudzoziemców nieposiadających ważnych dokumentów pobytowych.

Polskie przepisy są ciągle zmieniane, by dostosować je do zasad panujących na terenie Unii Europejskiej. Co więcej, różne instytucje państwowe systematycznie uszczelniają procedury związane z weryfikacją legalności pobytu oraz zatrudniania obywateli z państw należących do trzeciej kategorii. Zespół InterConsulting wychodzi naprzeciw tym trudnościom. Wspieramy przedsiębiorców na każdym etapie. Nasi eksperci pomagają w legalizacji pobytu oraz zatrudnienia. Na bieżąco informują o wprowadzanych zmianach. Decydując się na współpracę z nami, zyskują Państwo pewność, że wszystkie formalności zostaną dopełnione. Śledzimy zmieniające się przepisy za Państwa, a Wy zatrudniacie pracowników i rozwijacie swoją firmę

Dobór odpowiedniej procedury w zatrudnieniu cudzoziemców spoza UE.

Cudzoziemcy spoza UE, którzy chcą podjąć legalną pracę na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, muszą uzyskać zezwolenie na zatrudnienie lub oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy. Pierwszy dokument wydaje wojewoda, drugi Powiatowy Urząd Pracy. O wyborze urzędu decyduje pochodzenie obcokrajowca, a także siedziba pracodawcy. Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy mogą otrzymać obywatele takich krajów jak:

• Białoruś,

• Ukraina,

• Rosja,

• Gruzja,

• Armenia,

• Mołdawia.

Prawo do legalnego zatrudnienia w Polsce przysługuje cudzoziemcom, którzy przebywają legalnie na terenie naszego kraju oraz dokument uprawniający do pracy (zezwolenie na pracę lub oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy). W niektórych przypadkach wystarczy, że obcokrajowiec przedstawi ważne zezwolenie na pobyt czasowy i pracę lub zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji. Każdy pracodawca, który zdecyduje się na zatrudnienie obywateli należących do grupy państw trzecich, musi uzyskać stosowne dokumenty w urzędzie, a następnie przekazać je pracownikowi. Podczas kontroli w zakładzie pracy cudzoziemcy mają obowiązek legitymować się pozwoleniem na pracę. Niedopełnienie obowiązków lub nieprawidłowo dobrana procedura skutkuje poważnymi sankcjami. Eksperci zatrudnieni w InterConsulting rozpatrują każdy przypadek indywidualnie, a następnie podpowiadają, jakie kroki należy podjąć, by zgodnie z prawem uzupełnić braki kadrowe i bez przeszkód prowadzić dalej firmę.

Procedura uproszczona — jakie warunki trzeba spełnić, by postępowanie zakończyło się sukcesem?

Procedura uproszczona dotyczy tylko obywateli 6 państw położnych za naszą wschodnią granicą. W przypadku pracowników pochodzących z Armenii, Białorusi, Rosji, Ukrainy, Mołdawii i Gruzji urząd pracy nie przeprowadza tzw. testu rynku. To znacznie skraca czas rozpatrywania wniosków. Pracodawca może złożyć oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy, jeśli kandydat w ciągu ostatnich 12 miesięcy przepracował mniej niż 6 miesięcy. Procedura ta nie dotyczy prac sezonowych. Gdy oświadczenie straci ważność, można złożyć wniosek o zezwolenie na pracę. Do wyboru standardowa procedura lub uproszczona. W drugim wariancie właściciel firmy jest zwolniony z przedstawienia informacji o lokalnym rynku pracy. Aby skorzystać z tej opcji, trzeba spełnić dwa warunki:

• cudzoziemiec musi być zatrudniony w przedsiębiorstwie minimum 3 miesiące na podstawie umowy o pracę,

• pracownik musi być zatrudniony na identycznym stanowisku, jakie zostało wskazane w oświadczeniu.

Standardowa procedura zatrudniania cudzoziemców z InterConsulting bez zbędnych pomyłek

Wniosek o zezwolenie na pracę należy złożyć w Urzędzie Wojewódzkim właściwym dla siedziby firmy lub miejsca zamieszkania pracodawcy. Jeśli cudzoziemiec będzie wykonywał obowiązki służbowe w różnych miejscach na terenie Polski, dokumenty należy złożyć u wojewody mazowieckiego. Po złożeniu kompletu dokumentów urzędnicy zweryfikują wszystkie informacje. Jeśli w formularzach pojawią się błędy, pracodawca ma 7 dni, by uzupełnić braki lub dokonać korekty. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto skorzystać z pomocy specjalistów z InterConsulting, którzy zweryfikują dokumenty cudzoziemca i pomogą przygotować niezbędną dokumentację. Zapraszamy do kontaktu, chętnie odpowiemy na Państwa pytania.

Zezwolenie na pracę i pobyt - najważniejsze informacje?

Sprawnie przeprowadzona legalizacja zatrudnienia poprawia funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Uzupełnienia braków kadrowych umożliwia realizację większej ilości zleceń, a tym samym zwiększa zyski. Zespół staje się bardziej zmotywowany do działania i osiąga lepsze wyniki. Firma rozwija się szybciej oraz umacnia swoją pozycję na rynku. By tak się stało, trzeba najpierw spełnić odpowiednie warunki i przygotować niezbędne dokumenty. Znalezienie odpowiedniego kandydata, dopełnienie formalności, a także przygotowanie stanowiska pracy może potrwać nawet kilka miesięcy. W tym czasie przepisy mogą ulec zmianie. To może spowodować dodatkowe trudności. Żeby się przed nimi uchronić, warto współpracować z ekspertami. InterConsultung uzyskuje w imieniu przedsiębiorców o:

• zezwolenia na pracę,

• zezwolenia na pracę i pobyt,

• oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy,

• wizy krajowe,

• wizy Schengen,

• opinie starosty. Dzięki temu mogą Państwo sprawnie zatrudniać obywateli różnych krajów, którzy doskonale wpisują się w kulturę organizacyjną firmy.

Zezwolenie na pracę i pobyt tymczasowy - co warto o nim wiedzieć?

Dokument uprawnia do legalnego pobytu i pracy na terenie Polski. Wniosek może złożyć obcokrajowca lub pracodawca. W pierwszym przypadku wymagana jest współpraca cudzoziemca z właścicielem firmy lub jego prawnym reprezentantem w tym zakresie. Pracodawca wypełnia druk A1 i dostarcza opinię starosty. Zezwolenie na pracę i pobyt tymczasowy wydaje się na okres od 3 miesięcy do 3 lat. Zespół InterConsulting z przyjemnością przeprowadzi Państwa przez całą procedurę.

InterConsulting reprezentuje firmy w urzędach w sprawach związanych z zatrudnieniem cudzoziemców

W imieniu naszych klientów załatwiamy niezbędne formalności i odpowiadamy na pytania urzędników. W ten sposób staramy się przyspieszyć wydanie pozytywnej opinii oraz zgodny na legalny pobyt i zatrudnienie. Legalizacja zatrudnienia obywateli Białorusi, Ukrainy, Rosji, Armenii, Gruzji oraz Mołdawii zajmuje około dwóch tygodni, jeśli urzędnicy nie stwierdzą żadnych nieprawidłowości. O wiele dłużej trwa uzyskanie zezwolenia na pracę. Nasi specjaliści odpowiednio wcześniej przygotowują dokumenty oraz składają wnioski o legalizację pobytu, a także zatrudnienia. Wystarczy, że pracodawca i pracownik wyrażą chęć dalszej współpracy po upływie terminu ważności oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć sytuacji, w których obcokrajowiec wraca do swojej ojczyzny, by załatwić wszystkie formalności.

Konsultacje - najważniejsze informacje.

Zatrudnienie obcokrajowców w Polsce wymaga znajomości odpowiednich procedur, przestrzegania ustawowych terminów, a także śledzenia przepisów prawnych. Niestety prawo w naszym kraju ulega częstym zmianom, a zapoznanie się z nowymi wytycznymi oraz prawidłowa interpretacja zajmują sporo czasu nawet wykwalifikowanym i doświadczonym specjalistom. Zdajemy sobie sprawę, że pracodawcy zmagają się z wieloma trudnościami. Każdego dnia stawiają czoła wyzwaniom i spędzają wiele godzin w pracy, by utrzymać się na rynku, a także rozwinąć przedsiębiorstwo. Z tego powodu wspieramy właścicieli firmy oraz działy HR w legalnym zatrudnianiu obywateli państw ze Wschodu. Podczas konsultacji informujemy klienta o możliwych rozwiązaniach i wyjaśniamy skomplikowane procedury. Tłumaczymy, w jaki sposób należy rozumieć konkretne przepisy prawne dotyczące legalnego pobytu i zatrudnienia cudzoziemców. Informujemy też o konsekwencjach prawnych wynikających z błędów popełnionych podczas przygotowywania niezbędnej dokumentacji czy niedotrzymania terminów. W ten sposób przedsiębiorcy mogą przyspieszyć procedury, uzupełnić braki kadrowe oraz szybciej rozwinąć swoją markę.

Dlaczego warto skorzystać z konsultacji w sprawie legalnego zatrudnienia cudzoziemców w InterConsulting?

Po podpisaniu umowy świadczenia usług monitorujemy ważność dokumentów pracowniczych dotyczących legalnego pobytu na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, które uprawniają do zatrudnienia. Pomagamy w uzupełnianiu niezbędnych formularzy, a także przypominamy o zbliżających się terminach. W razie potrzeby reprezentujemy pracodawcę w urzędzie. Dbamy o przyjazną atmosferę i współpracujemy na partnerskich zasadach. Zapewniamy całkowitą dyskrecję. Rozmowy mają charakter poufny. Każdy przypadek rozpatrujemy indywidualnie, dzięki czemu dobieramy skuteczne rozwiązania. Zawsze kierujemy się dobrem cudzoziemców oraz pracodawców. Szanujemy wspólny czas, dlatego staramy się jak najlepiej przygotować do każdego spotkania. Nieustannie śledzimy zmieniające się wytyczne oraz monitorujemy orzeczenia sądu. Ciągle się rozwijamy. Dzięki temu pracodawcy mogą bez obaw skorzystać z proponowanych przez nas rozwiązań.

Konsultacje na temat zatrudnienia i legalnego pobytu cudzoziemca w InterConsulting chronią przed sankcjami

Weryfikacja dokumentów cudzoziemca umożliwia legalizację pobytu i zatrudnienia obywateli z państw trzeciej kategorii. Niedopełnienie jednej formalności, przeoczenie ważności dokumentów czy niewłaściwa dokumentacja narażają pracodawcę na poważne i nieprzyjemne konsekwencje. W tym przypadku działa stara rzymska sentencja nieznajomość prawa szkodzi. Przedsiębiorca bądź cudzoziemiec muszą zachować wszystkie procedury. Jedno uchybienie może zadecydować o ukaraniu pracodawcy oraz wydaleniu obcokrajowca. Korzystając z konsultacji na temat zatrudnienia i legalnego pobytu cudziemca w InterConsulting, można błyskawicznie rozwiać wszystkie wątpliwości. W ten sposób właściciele firm mogą zaoszczędzić sporo czasu oraz pieniędzy. Rzetelne przedstawienie faktów naszemu ekspertowi zapewni bezpieczeństwo przedsiębiorstwu oraz pracownikom ze Wschodu. Cudzoziemcy będą mogli bez żadnych obaw pracować, a pracodawcy unikną rozpraw sądowych oraz nieprzyjemnych kar. Z naszą pomocą przedsiębiorstwa staną się silne i będą mogły śmiało konkurować z zagranicznymi rynkami.

Audyt legalności zatrudnienia

W ramach audytu weryfikujemy wszystkie procedury oraz sposób, w jaki pracodawca zatrudnia cudzoziemców ze Wschodu w naszym kraju. Szczegółowa kontrola praworządności chroni przedsiębiorstwo przed poważnymi sankcjami, które mogą obniżyć pozycję marki na rynku. Brak możliwości zatrudnienia obcokrajowców, kary grzywny, a nawet pozbawienie wolności sprawiają, że firma ponosi ogromne straty. Błyskawicznie traci zaufanie wśród potencjalnych partnerów biznesowych, klientów oraz pracowników. Przeprowadzamy rzetelną weryfikację wszystkich procedur oraz praktyk stosowanych w dziale HR, a następnie wskazujemy błędy i sugerujemy, w jaki sposób można je naprawić. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą wprowadzić skuteczne metody legalizacji zatrudnienia zgodne z obowiązującymi przepisami prawnymi. Taka zmiana zwiększa komfort pracy obywateli ze Wschodu i minimalizuje ryzyko wykrycia nieprawidłowości przez urzędników podczas rutynowej kontroli.

Audyt InterConsulting wykrywa, czy cudzoziemcy pracują i przebywają legalnie na terenie Rzeczpospolitej Polskiej

Podczas audytu sprawdzamy każdego obcokrajowca pod kątem legalnego pobytu. Weryfikujemy rodzaj oraz ważność wiz lub pozwoleń na pobyt, a także historię zatrudnienia. Podpowiadamy, w jaki sposób należy przedłużyć ważność dokumentów, by zachować ciągłość pracy. Dzięki temu pracodawca może uniknąć odpowiedzialności karnej i rozwijać swój biznes. Audyt przeprowadzony przez InterConsulting pomaga właścicielom firm wypełnić wszystkie obowiązki nałożone przez obowiązujące przepisy prawne. Przypominamy, że legalne zatrudnienie obywateli państw należących do trzeciej kategorii grozi surowymi sankcjami. Z tego powodu tak dużą wagę przykładamy do legalizacji pobytu.

Audyt legalności pobytu cudzoziemców ze Wschodu na terenie Polski pomaga w opracowaniu skutecznej strategii zatrudnienia

Analiza przeprowadzona przez ekspertów InterConsulting ułatwia efektowne zarządzanie przedsiębiorstwem. Jasne procedury, wsparcie pracowników oraz przyjazna atmosfera sprawiają, że obcokrajowcy zostają dłużej i rozwijają markę. To pozwala na szybki zwrot inwestycji. Dzięki naszym wskazówkom pracodawca tworzy solidny międzynarodowy zespół oraz unika błędów popełnianych przez wielu właścicieli firm czy specjalistów zatrudnionych w dziale HR. W ten sposób firma rośnie w siłę. Zmniejsza się liczba konfliktów, pracownicy czują się bezpiecznie i rzetelnie podchodzą do swoich obowiązków. Uporządkowane procedury przyczyniają się do lepszych wyników osiąganych przez przedsiębiorstwo na rynku.